Choď na obsah Choď na menu
 


Dobrovoľný hasičský zbor

 

Pokus o založenie Dobrovolného hasičského zboru bol v obci už v r. 1926, ale vznikol až 10.4.1930 za richtára Hollého Alexandra st. Predsedom sa stal Alexander Hollý starší, veliteľom Šimon Huliman, námestníkom Karol Kučera, tajomník Blažej Sloboda, pokladník Ján Trnka, strojník Alexander Rajnoha, hospodár Alexander Hollý mladší. Revízori sa stali Karol Tokoš a Inocent Vávra. ObrázokĎalší členovia boli Ignác Vávra, Ján Štefka, Anton Sloboda Severín Tokoš, Anton Pukančík, Anton Michna, Michal Prochádzka, Cyprián Hollý, Vendelín Kučera a Tomáš Mikula. Onedlho k nim pribudli Ján Mišík, Izidor Liška a Pavel Sloboda. V roku 1930 bola zakúpená ručná striekačka pre konský záprah.

Obrázok
V tomto roku svojpomocne postavili i budovu prvej zbrojnice.

ObrázokAž po druhej svetovej vojne im bola dodaná motorová striekačka a postavila sa za spoluúčasti štátnej poisťovne terajšia budova hasičskej zbojnice.

ObrázokUž za veliteľa družstva Ignáca Slobodu hasiči úspešne reprezentovali obec na súťažiach.

ObrázokNovšia generácia pod vedením skuseného požiarnika Felixa Lišku dosiahla prvé miesto v okresnej súťaži.

ObrázokÚspešné reprezentácie na súťažiach pokračovali naďalej. 16. septebra 1979 sa v obci konali oslavy 50. výročia vzniku dobrovoľného hasičského ( požiarneho) zboru v obci. Obrázok  Dlhoročným predsedom bol Rudolf Švec, za čo bol  opakovane vyznamenávaný za zásluhy. V súčastnosti sa v obci každoročne koná hasičská súťaž o pohár starostky obce. Členovia hasičského zboru sa aktívne zapajajú do spoločenského života v obci poriadaním rôznych spoločenských podujatí a zábav.Obrázok