Choď na obsah Choď na menu
 


Zaujímavosti

 

Pri hľadaní dobových fotografií v obci som narazil na jednu skutočne unikátnu snímku. Je síce zo susedného Chropova, ale je veľmi zaujímavá. Je datovaná rokom 1867 a to nemá na Záhorí obdobu. Zachytili tam kostol so zvonovitou barokovou strechou, faru a Košíkových, neskôr Bederkových domček, krytý slamou.Obrázok

Je to dosť nekvalitná fotografia a dalo mi dosť práce, aby som trocha vytiahol tváre dávno zosnulých ľudí. Bola veľmi tmavá a dosť ,,mázlá", negatív bol isto vtedy ešte na skle. Fotku v plnej veľkosti dávám do priloženej fotogalérie.

Pridávam obdobný záber, z trocha iného uhlu. Je urobený v roku 1940. Kostol má už novú, terajšiu vežu.

Obrázok Pridám ešte ďalšiu zaujímavosť. Keď som pátral po archívnych materiáloch, pri písaní obecnej monografie, narazil som v pozostalosti rodiny jednoho zo sudcov z procesu s pomocníkmi Alžbety Báthoryovej na originálny opis procesu z januára 1611. Dneska sa o tom veľmi hovorí a píše, ale málokto držal v ruke originálne dokumenty. V priloženej fotogalérii dávam k nahliadnutiu celý proces, v rátane rozsudkov a vykonaní exekúcie. Postupne tam pridám všetky dostupné dokumenty. Proces nemajú ani v archíve v Bytči, kde bol súd a popravy.

 

Náhľad fotografií zo zložky Zaujímavosti