Remeslá včera a dnes
V obci bolo v minulosti viacero tradičných remesiel. Medzi najstaršie patrí určite kováčské remeslo, od ktorého je odvodený i názov obce. Železo u nás tavili už starí Kelti. Starí kováči - kovári: Sobolčíci ( do 90. rokov 19. storočia, Palúz ( na prelome storočí ), Cintula Jozef ( pred vojnou ) a posledným Alexander Rajnoha, Michal Procházka a Severín Bartal.
Na fotografii zľava: Michal Procházka, Izidor Sloboda, Šimon Hollý, Valentín Huliman a Severín Bartal.
Murárske remeslo v dávnej minulosti ovládali: Martin Mrázek, Ján Trnka ( od 20. rokov 20. storočia ), Alexander Hollý, Teofil Hakáč a Ján Mišík.
Starí krajčíri: Pavel Kožík ( 20. roky 20. stor.) a Ľudovít Fric ( od Slov. štátu cez vojnu ).
Tkáči: Antonín Štefka a syn Florián ( tiež od 20. rokov 20. stor. ). Tkali na stave konope, ktoré dopestovali a spracovali miestny občania.
Nechýbalo ani potrebné stolárstvo: Procházka, Liška Antonín ( medzi vojnami ). Ponúkam pár obrázkov starých stolárov a tesárov.
Obuvníci v obci boli: Pecúch Pavel, Július Čmaraďa a Michal Bellay.
Mlynári: Pavel Svatík starší a jeho syn Pavel Svatík ml. ( 40. roky 19. stor. až do r. 1883). Po ňom Jozef Tokoš a posledným mlynárom v obci bol Štefan Stúpal.
Stará svadobná kuchárka bola Kristína Michnová.
V obci boli všetky potrebné remeslá, ktoré potrebovali obyvatelia pre život na vtedajšej poľnohospodárskej dedine.
V súčastnosti je v obci viacero remeselníkov vykonávajúcich svoje remeslo ako živnosť. Murári: Pobuda Ondrej, Puškár Tomáš a Renováček Patrik. Maliarske a natieračské práce vykonáva Čobrda Peter. Je tu veľká stolárska dielňa patriaca Hulimanovi Jánovi.
Na staré remeslá v obci nadviazal ,,Spouek za zachovaní tradícijí". 17. júna 2006 usporiadali deň ukážok starých remesiel. Zastúpený bol kováč - kovár.
Svoje majstrovstvo ukázal obuvník - švec.
Nechýbala ukážka výroby rebríku.
Skladal sa i voz - rebriňák.