Choď na obsah Choď na menu
 


Zmiznutý Koválovec

 

Tu vám ponúkam niekoľko záberov na objekty obce, ktoré už neexistujú alebo sú podstatne upravené. Súčasne pridávam farebné fotografie dokumentujúce dnešný stav. Ako prvý je dom starečkov Slobodových, bývalá bírešovňa. Pôvodne to patrilo k majeru a boli tam viaceré buňky pre bírešov pracujúcich na pánskom. Dnes je na tam park.

ObrázokObrázokĎalšia je cigánska kolónia. Bola zbúraná pre nevyhovojúce hygienické podmienky za dosť búrlivých okolností. Dneska je to všetko zrovnané a je tam zasiata ďatelina.

Obrázok

ObrázokObrázokObrázokZbúraniu sa nevyhol ani bellayových domček, postavený začiatkom 30. rokov 20. storočia. Je tam volné priestranstvo.

Obrázok

ObrázokObeťou sa stal nedávno, pred primiciami nášho kňaza Milana Puškára, i kopečkových dom č.1. Bol to bývalý majer, kde býval zeman Ján Vietoris. Je tam dnes volný stavebný pozemok.

ObrázokObrázokDávno už neexistuje ani starý hrnkových dom, na jeho mieste je len plot z prefabrikátov.

ObrázokObrázokObrázokDávno neexistujúcim objektom je i budova prvej hasičskej zbrojnice, na jej mieste sa po druhej svetovej vojne postavila nová zbrojnica.

ObrázokObrázokStredom obce tiekol otvorený potok. Dnes je zakrytý a na povrchu je krásny park.

ObrázokObrázok

 

Ani družstevný kravín na chov býkov a dva družstevné kuríny v pozadí už neexistujú.Obrázok

Pokračovať budem zachovanými, ale značne zmenenými objektami. Ako prvý si pozrite obecný hostinec, vyfotografovaný v máji r. 1916.Obrázok

ObrázokDomy prechádzali značnými rekonštrukciami. Ponúkam ilustračný záber pred rekonštrukciami a teraz.

ObrázokObrázok