Choď na obsah Choď na menu
 


Školstvo

 

V obci Koválovec prebiehalo prvé školské vyučovanie od 50. rokov 19. storočia. Vyučovalo sa  v  dome u Prochádzkov, ktorým hovorili ,,Stoláré". Deti chodili na vyučovanie samozrejme len cez zimu. Štafetu dedinského učiteľa prevzal Morávek, ktorý tiež vyučoval doma. Obidvaja títo učitelia boli len samoukovia. Po prvej komasácii, niekedy v 80. rokoch 19. storočia, postavila obec budovu školy s bytom učiteľa. Učebňa - trieda, bola 5,45 m šikorá, 5,97 m dlhá a vysoká 2,9 m.

Známi učitelia, ktorí u nás učili: Leviusová, Sasinková, Blažková, Uraiy, Longaverová, Merta, Pavka, Matúšová, Ondráčková, Mačák, Bederková, Dr. Mikula, Komunenková, Švehlíková a Gergeľ.

Učiteľ Gergeľ učil do roku 1962, kedy zrúcali budovu školy, ktorú bolo zakázané používať už v roku 1944 pre hrubé hygienické závady. Krátku dobu sa vyučovalo u Šimona Hollého, lebo deti nemali kam chodiť na vyučovanie.. V školskom roku 1962 - 1963 už všetci žiaci prešli i s učiteľom do školy v Radošovciach, kde sa chodí až doteraz.

Prvým vzdelaným občanom Koválovca bol pravdepodobne Anton Hrnek, ktorý bol za Rakúsko - Uhorska notárom vo Vieske. V obci vyrástli docenti, vysokoškolský profesori, doktori, pedagógovia, veľa inžinierov a desiatky maturantov.

Prikladám pár starých fotografií:Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok