Choď na obsah Choď na menu
 


Kríže v obci

 

Ľudia stavali kríže a Božie muky od nepamäti na významných miestach, pri významných udalostiach, alebo ako ochranu pred nečistými silami na križovatkách ciest, na hraniciach chotárov a pod. U nás je ich niekoľko.Obrázok

Kríž č.1 je pri ceste z Radošoviec do Koválovca, je na polceste. Označuje hranicu radošovského a koválovského chotára. Hraničný pozemok patril ku koválovskému mlynu a kríž dal postaviť mlynár z Koválovca.

Socha Jána Nepomúckeho je označená číslom 2. Je situovaná pri vstupe do dediny u mostu, v mieste kde cesta križuje potok. Zároveň tu bolo rázcestie k mlynu. K miestu sa viažu staré povesti. Sochu tam dal postaviť Ján Jelének s manželkou Pavlou Hrnkovou v roku 1897.

Kríž č.3 je pred kostoľom hneď pri vstupe do obce. Je z roku 1890 od sochára V. Stolbu z Prostějova.

Č. 4. má kríž v strede obce, v parku pred obecným úradom. Je to pamätník obetiam padlych v I. svetovej vojne. Je na ňom ich menný zoznam.

Kríž č.5 je na poli - Diely za dedinou. Dnes tam už stojí osamotene, ale ešte za môjho detstva stál na križovatke ciest. Viedla k nemu cesta zpoza humien, ktorá smerovala k vinohradom ( Novým a Starým horám ). Odbočovala od neho cesta k jablkovým sadom ( na Polhonoch a  Nábrežiach ) a smerovala ďalej k Úlahlám. Tiež k nemu smerovali dva chodníky. Do postavenia kríža to vraj bolo obľúbené miesto nielen koválovských bosoriek. V roku 1907 ho dal postaviť  Martin Mrázek s manželkou Teréziou.Obrázok

Z kríža č. 6 už veľa nezostalo, kusy z neho ležia pováľané po zemi. Je situovaný v juhovýchodnom cípe chotára, na hraniciach s Chropovom. Postavený je na najvyššej kóte v tomto mieste. Nachádza sa pri ňomObrázok i malý pomníček, ktorý pripomína tragickú udalosť, zastrelenie občana z Chropova. Je to mystické miesto, len škoda, že kríž ( i pomníček ) sú v tak žalostnom stave. Podľa stavu a zvetrania kameňov to vyzerá, že bol zo všetkých krížov najstarší, možno od vyklčovania lesov v druhej polovici 17. storočia.

Ešte existovala soška sedembolestnej Panny Márie vo výklenku u starej čerešne v zákrute hlavnej cesty na križovatke s odbočkou do Chropova. Neskôr tam bol obrázok, dnes tam už nie je nič, pritom tam bývali vždy čerstvé kvety po celé leto.

Väčšie obrázky nájdete v pripojenej fotogalérii.

 

Náhľad fotografií zo zložky Kríže v obci